9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCernat a adus victoria echipei Dinamo Kiev

Cernat a adus victoria echipei Dinamo Kiev

In meciurile din prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor au fost implicati sase fotbalisti romani, precum si fostul selectioner al tricolorilor, Ladislau Bölöni, care in prezent antreneaza formatia portugheza Sporting Lisabona. Cei sase jucatori sint: Cernat, Ghioane (ambii de la Dinamo Kiev), D. Florea (Sahtior Donetk), M. Niculae (Sporting Lisabona), Contra (AC Milan) si R. Szabo (Zalaegerszegi).

In meciul disputat miercuri seara, pe terenul echipei bulgare Levski Sofia, mijlocasul roman al echipei Dinamo Kiev, Florin Cernat, a marcat golul victoriei formatiei sale, care a cistigat cu scorul de 1-0 (0-0). Cernat, care a evoluat pe toata durata partidei, a inscris in minutul 60. Celalalt fotbalist roman al echipei din Kiev, Tibi Ghioane, a jucat tot meciul.

Echipa ucraineana Sahtior Donetk, cu D. Florea titular, a terminat la egalitate, 1-1 (0-0), meciul disputat pe teren propriu cu formatia belgiana FC Bruges. Florea a evoluat tot meciul.

Atacantul Marius Niculae a evoluat pe toata durata partidei pe care formatia sa, Sporting Lisabona, a jucat-o pe teren propriu in compania echipei italiene Inter Milano. Dupa 90 de minute, cele doua grupari au incheiat la egalitate, 0-0.

Cosmin Contra a jucat integral meciul pe care formatia sa, AC Milan, l-a cistigat pe teren propriu, cu 1-0, in fata echipei Slovan Liberec (Cehia). Singurul gol al jocului l-a marcat F. Inzaghi.

Surpriza acestei faze a furnizat-o campioana Ungariei, Zalaegerszegi, care a cistigat pe teren propriu, cu 1-0, partida cu Manchester United, prin golul marcat, in ultimul minut de joc, de Koplarovics. Mijlocasul roman al echipei ungare, Radu Sabo, a fost rezerva .

In celelalte partide s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Maccabi Haifa – Sturm Graz 2-0, Apoel Nicosia – AEK Atena 2-3, RC Genk – Sparta Praga 2-0, Feyenoord Rotterdam – Fenerbahce Istanbul 1-0, Boavista Porto – AJ Auxerre 0-1, Zeljeznicar Sarajevo – Newcastle United 0-1, Partizan Belgrad – Bayern München 0-3, Grazer AK – Lokomotiv Moscova 0-2, Rosenborg – Brondby IF 1-0, Celtic Glasgow – FC Base 3-1, FC Barcelona – Legia Varsovia 3-0. Returul se va disputa pe 27-28 august.