11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportContra a marcat golul calificarii echipei AC Milan

Contra a marcat golul calificarii echipei AC Milan

Fundasul roman al echipei AC Milan, Cosmin Contra, a marcat joi golul calificarii echipei sale in sferturile de finala ale Cupei UEFA, in partida, de pe propriul teren, sustinuta in compania formatiei olandeze Roda Kerkrade, din cadrul optimilor. Contra, care a evoluat tot meciul si a primit un cartonas galben, a transformat ultima lovitura de departajare pentru gruparea milaneza, care a cistigat astfel cu scorul de 3-2. Dupa 90 de minute, olandezii conduceau cu 1-0, prin golul marcat de Luijpers (’70). In tur, AC Milan a cistigat cu 1-0.

CF Valencia, fara atacantul roman Adrian Ilie, s-a calificat in sferturile de finala, dupa ce a terminat la egalitate, in deplasare, scor 2-2 (Robert ’37, Frei ’67 / J.Sanchez ’12, Angulo ’45), partida cu formatia elvetiana Servette Geneva. In tur, acasa, spaniolii au invins cu scorul de 3-0.

Iata celelalte rezultate inregistrate in mansa secunda a optimilor de finala ale Cupei UEFA: Slovan Liberec (Cehia) – Olympique Lyon (Franta) 4-1: Nezmar ’1, ’81, Stajner ’75, Neumann ’85 / Mueller ’17 ( in tur 1-1); AC Parma (Italia) – Hapoel Tel Aviv (Israel) 1-2: Bonazzoli ’84 / Osterci ’33, Pisont ’53 (0-0); Feyenoord Rotterdam (Olanda) – Glasgow Rangers (Scotia) 3-2: Van Hooijdonk ’37, ’44, Kalou ’46 / McCann ’26, B. Ferguson ’53 din penalti (1-1); Borussia Dortmund (Germania) – Lille (Franta) 0-0 (1-1); AEK Atena (Grecia) – Internazionale Milano (Italia) 2-2 (Konstantinidis ’23, Nikolaidis ’55 – Gresko ’21, Ventola ’56 (1-3); Leeds United (Anglia) – PSV Eindhoven (Olanda) 0-1: Hesselink ’90 (0-0). Formatiile Slovan Liberec, Hapoel Tel Aviv, Feyenoord Rotterdam, CF Valencia, AC Milan, PSV Eindhoven, Internazionale Milano si Borussia Dortmund s-au calificat in faza urmatoare a competitiei. Sferturile de finala ale Cupei UEFA se vor disputa pe 14 martie (turul) si 21 martie (returul), dupa urmatorul program: Hapoel Tel Aviv – AC Milan, Internazionale Milano – CF Valencia, Slovan Liberec – Borussia Dortmund, PSV Eindhoven – Feyenoord Rotterdam.