9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024

Scurte ştirti

Amatorii vor în Europa
Selecţionata de fotbal amator a judeţului Dolj a mai făcut un pas spre câştigarea întrecerii interne, învingând marţi seară, la Piteşti, selecţionata similară a judeţului Argeş cu scorul de 2-0 (goluri: Cazacu ‘2 şi Tîmplaru ‘72). Antrenorul Sorin Pătraşcu a folosit următorii jucători: A. Barbu – Stoian, Pârvu, Lupu, Mateiţă – G. Barbu, Preda, Trăistaru, Tîmplaru – Cojocaru, Cazacu. Au mai evoluat: Vîrvoreanu, Floricel, Gheorghiţă şi Drăgan. Până la finală, doljenii mai au de trecut un hop, meciul cu selecţionata Prahovei, care va avea loc pe 20 septembrie, la Podari. Elevii lui Sorin Pătraşcu au ca obiectiv clasarea pe primul loc în această competiţie, performanţă care le-ar da dreptul să participe în preliminariile Campionatului European rezervat amatorilor, denumit UEFA Regions Cup. Doljul a câştigat trei dintre cele patru finale interne în care a jucat până acum, iar la UEFA Regions Cup a ocupat locul şapte în Polonia (anul 2005) şi locul doi în Croaţia (2009), mulţumindu-se cu titlul de vicecampioană după ce a pierdut finala cu Spania (scor 1-2).

Amânare pentru Gaz Metan Severin
Comitetul de Urgenţă al Federaţiei Române de Fotbal a aprobat cererea clubului FC Bihor Oradea de amânare a meciului cu CS Gaz Metan Severin, motivul invocat de ardeleni fiind convocarea jucătorilor Selagea şi Markus la echipa naţională de tineret. Astfel, jocul CS Gaz Metan Severin – FC Bihor Oradea din etapa a treia a campionatului Ligii a II-a, programat iniţial pe 3 septembrie, se va disputa pe 14 septembrie.