În perioada 1–4 mai, efectivele Inspectoratul de Jandarmi Județean Dolj au fost mobilizate pentru menținerea ordinii publice și siguranței cetățenilor.
Misiunile au vizat în special zonele aglomerate și evenimentele publice organizate în județ.
Jandarmii au acționat independen în cooperare cu alte instituții atât în orașe, cât și în zonele intens circulate.
Sancțiuni și infracțiuni constatate
În urma verificărilor:
- peste 40 de persoane legitimate (prin aplicația eDAC),
- 2 infracțiuni pentru port ilegal de obiecte periculoase.
- 6 amenzi, în valoare totală de 2.000 lei.
Apel către cetățeni
Autoritățile transmit un mesaj clar: dacă sunteți martorii unor fapte antisociale:
- cereți sprijinul jandarmilor,
- sau apelați 112.
Misiunile continuă
Jandarmii anunță că vor rămâne în teren pentru:
- menținerea ordinii publice,
- prevenirea incidentelor,
- protejarea cetățenilor.
Citește și: Bilanț ISU Mehedinți după minivacanța de 1 Mai: 63 de intervenții și o tragedie în Vânju Mare

