27.3 C
Craiova
marți, 23 iulie, 2024
Știri de ultima orăActualitateCovid-19 în România. Vezi incidența pe fiecare județ în parte

Covid-19 în România. Vezi incidența pe fiecare județ în parte

Covid-19 în România. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.967 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 6.784 mai puțin decât în ziua anterioară.

Iată cum arată distribuția pe județe a cazurilor per total, pornind de la numărul total de cazuri, numărul de cazuri noi și incidența la mia de locuitori. După cum se poate observa, județul din Oltenia cu cea mai mare incidență este Doljul – 15,51 la mie, urmat de Vâlcea – 15,43 la mie, Olt – 12,11 la mie, Mehedinți – 9,79 la mie și Gorj – 7,87.

1.Alba48.17935221,00
2.Arad61.23028521,46
3.Argeș67.324138420,12
4.Bacău57.1401538,39
5.Bihor75.21026717,16
6.Bistrița-Năsăud27.4441259,73
7.Botoșani33.476909,90
8.Brașov95.28042921,92
9.Brăila28.1422739,64
10.Buzău35.61820414,40
11.Caraș-Severin26.33318112,56
12.Călărași23.21614910,58
13.Cluj134.92058526,84
14.Constanța103.02786823,17
15.Covasna17.3831119,87
16.Dâmbovița47.73619712,08
17.Dolj62.86247915,51
18.Galați57.27743511,12
19.Giurgiu25.24322112,58
20.Gorj19.923827,87
21.Harghita20.380247,46
22.Hunedoara51.00413717,26
23.Ialomița24.39511110,71
24.Iași99.65955713,80
25.Ilfov104.19861527,83
26.Maramureș47.2049011,83
27.Mehedinți19.590998,79
28.Mureș55.83919914,28
29.Neamț43.266798,44
30.Olt33.88332512,11
31.Prahova86.70949817,58
32.Satu Mare30.4671328,84
33.Sălaj24.7025612,57
34.Sibiu66.200103026,98
35.Suceava55.417965,81
36.Teleorman30.2422368,73
37.Timiș132.83558627,88
38.Tulcea19.4189011,96
39.Vaslui33.6601136,90
40.Vâlcea36.8627015,43
41.Vrancea23.923678,17
42.Mun. București455.934304438,10

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS