6.6 C
Craiova
vineri, 24 septembrie, 2021
Știri de ultima orăActualitateRecord de cazuri zilnice noi de COVID-19 din 28 mai până în prezent

Record de cazuri zilnice noi de COVID-19 din 28 mai până în prezent

Până astăzi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.083.982 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19). 1.048.072 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 271 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. Este cel mai mare număr de cazuri zilnice noi înregistrat din 28 mai până în prezent.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2130130,04
2.Arad2372140,04
3.Argeș2751040,03
4.Bacău2615860,06
5.Bihor2931210,02
6.Bistrița-Năsăud1192460,06
7.Botoșani1421510,03
8.Brașov4371930,03
9.Brăila1331610,04
10.Buzău1260940,03
11.Caraș-Severin1150400,02
12.Călărași1010990,10
13.Cluj57794210,12
14.Constanța43128240,12
15.Covasna856000
16.Dâmbovița2254370,04
17.Dolj2676620,06
18.Galați2770360,04
19.Giurgiu1104700,04
20.Gorj922930,02
21.Harghita829900,02
22.Hunedoara22930120,07
23.Ialomița1081330,02
24.Iași42592100,09
25.Ilfov45312150,22
26.Maramureș2046330,06
27.Mehedinți835020,02
28.Mureș2401100,02
29.Neamț1902070,02
30.Olt1464620,03
31.Prahova35560150,07
32.Satu Mare1308250,09
33.Sălaj1095900,03
34.Sibiu2653400,03
35.Suceava2428380,04
36.Teleorman1375200,05
37.Timiș54521130,11
38.Tulcea845600,05
39.Vaslui1602130,03
40.Vâlcea1646230,01
41.Vrancea1070010,01
42.Mun. București184321450,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe    727*19 
TOTAL1.083.982271 

Incidența cazurilor

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

content-image

43 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 43 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ3
14CONSTANŢA3
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ0
30NEAMŢ7
31OLT0
32PRAHOVA2
33SĂLAJ1
34SATU MARE3
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA1
 Total43

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Șefa DSP București: ”Cei vaccinați nu intră în carantină”

Cei vaccinaţi cu schema completă şi pentru care au...

ȘTIRI GdS