29 C
Craiova
joi, 16 septembrie, 2021
Știri de ultima orăActualitateRomânia: Peste 4.500 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore

România: Peste 4.500 de noi cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore

Un număr de 4.942 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 39.000 de teste, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, precizează sursa citată.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba192601103,78
2.Arad21674993,92
3.Argeș249561012,66
4.Bacău24304902,19
5.Bihor263371443,28
6.Bistrița-Năsăud10800742,50
7.Botoșani13231412,06
8.Brașov407632474,81
9.Brăila12125832,67
10.Buzău11417601,83
11.Caraș-Severin9973452,15
12.Călărași9312442,26
13.Cluj521333476,48
14.Constanța400381954,11
15.Covasna7408562,57
16.Dâmbovița21330672,46
17.Dolj247451342,73
18.Galați253141633,30
19.Giurgiu10221662,97
20.Gorj8850301,39
21.Harghita7333311,30
22.Hunedoara210361414,37
23.Ialomița10006422,83
24.Iași399381412,47
25.Ilfov419363278,50
26.Maramureș19669231,25
27.Mehedinți7589322,20
28.Mureș215541272,65
29.Neamț17232902,10
30.Olt13492672,02
31.Prahova316751222,68
32.Satu Mare12233421,90
33.Sălaj10097422,56
34.Sibiu242071453,31
35.Suceava23277420,90
36.Teleorman12431903,00
37.Timiș509642074,67
38.Tulcea7731512,49
39.Vaslui15124411,52
40.Vâlcea15047223,06
41.Vrancea9772521,52
42.Mun. București16899910936,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3022*-224 
 TOTAL998.5554.942

Până vineri, pe teritoriul României, au fost confirmate 998.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Dintre acestea, 896.573 au fost declarate vindecate, a precizat GCS.

La nivel naţional, până la această dată, au fost prelucrate 6.936.614 de teste RT-PCR şi 694.261 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.786 de teste RT-PCR (16.720 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 12.066 la cerere) şi 10.724 de teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 1.209 persoane au fost reconfirmate pozitiv. 

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Un ambulanţier care avea datorii la cămătari s-a aruncat...

Un bărbat din Braşov, angajat ca ambulanţier la Serviciul...

ȘTIRI GdS