17.3 C
Craiova
miercuri, 18 mai, 2022
Știri de ultima orăActualitate6.516 cazuri noi de COVID-19 în România

6.516 cazuri noi de COVID-19 în România

Până astăzi, 26 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 926.310 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

830.270 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.516 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba178471123,52
2.Arad199401493,08
3.Argeș232511162,09
4.Bacău227381051,88
5.Bihor242801672,65
6.Bistrița-Năsăud9955392,07
7.Botoșani12401861,74
8.Brașov378223315,02
9.Brăila11131662,41
10.Buzău10555611,28
11.Caraș-Severin9275421,74
12.Călărași86671042,14
13.Cluj470353535,62
14.Constanța369673003,88
15.Covasna6745501,96
16.Dâmbovița201541042,62
17.Dolj227951572,75
18.Galați232142092,65
19.Giurgiu9393743,39
20.Gorj8423492,27
21.Harghita6886301,08
22.Hunedoara191982034,55
23.Ialomița9215472,08
24.Iași375751512,27
25.Ilfov376303088,02
26.Maramureș19041542,07
27.Mehedinți7019612,00
28.Mureș199391721,96
29.Neamț160621292,05
30.Olt12626991,60
31.Prahova295541301,77
32.Satu Mare11544492,29
33.Sălaj9460503,36
34.Sibiu226681793,15
35.Suceava22577671,05
36.Teleorman11349952,30
37.Timiș476803466,08
38.Tulcea7165671,78
39.Vaslui14362661,43
40.Vâlcea13863772,82
41.Vrancea9174391,31
42.Mun. București15443712866,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe4698*137 
 TOTAL926.3106.516 

1.311 persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.311 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA44
2ARAD19
3ARGEŞ26
4BACĂU29
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI22
8BRĂILA6
9BRAŞOV50
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI34
12CARAŞ-SEVERIN15
13CLUJ31
14CONSTANŢA142
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ26
18GALAŢI28
19GIURGIU6
20GORJ38
21HARGHITA10
22HUNEDOARA58
23IALOMIŢA13
24IAŞI45
25ILFOV66
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI196
29MUREŞ44
30NEAMŢ35
31OLT21
32PRAHOVA19
33SĂLAJ22
34SATU MARE19
35SIBIU22
36SUCEAVA19
37TELEORMAN37
38TIMIŞ44
39TULCEA5
40VÂLCEA26
41VASLUI9
42VRANCEA19
 TOTAL1311

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Horoscop

BerbecPer total, această zi ar putea fi descrisă astfel:...

ȘTIRI GdS