0.5 C
Craiova
miercuri, 27 ianuarie, 2021
Știri de ultima oră Actualitate România: 8062 de cazuri noi de COVID-19

România: 8062 de cazuri noi de COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că până astăzi, 4 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 500.273 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 390.212 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.062 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba103451214,24
2.Arad117471254,71
3.Argeș147062444,67
4.Bacău135671342,52
5.Bihor146852283,76
6.Bistrița-Năsăud6042972,55
7.Botoșani6495962,48
8.Brașov199573555,19
9.Brăila59961173,02
10.Buzău6806922,02
11.Caraș-Severin5023782,41
12.Călărași4660763,08
13.Cluj230084345,74
14.Constanța187314317,04
15.Covasna4308512,27
16.Dâmbovița11884852,96
17.Dolj126651052,51
18.Galați112652693,27
19.Giurgiu44672062,93
20.Gorj4491511,29
21.Harghita4784531,1
22.Hunedoara92761763,47
23.Ialomița4993833,49
24.Iași211793402,81
25.Ilfov164603227,01
26.Maramureș8866792,2
27.Mehedinți4144462,41
28.Mureș125071963,07
29.Neamț96021021,64
30.Olt7651771,15
31.Prahova199112673,49
32.Satu Mare5883983,38
33.Sălaj5624422,16
34.Sibiu145592035,42
35.Suceava134911241,79
36.Teleorman5836982,39
37.Timiș199813444,03
38.Tulcea3951953,56
39.Vaslui81521882,18
40.Vâlcea8266692,62
41.Vrancea58581371,7
42.Mun. București708079865,39
43.Cazuri noi nealocate pe județe7644*542 
TOTAL500.2738.062 

1.453 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.453 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD58
3ARGEŞ44
4BACĂU33
5BIHOR31
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI18
8BRĂILA5
9BRAŞOV29
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ58
14CONSTANŢA65
15COVASNA18
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ27
18GALAŢI58
19GIURGIU15
20GORJ10
21HARGHITA15
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA4
24IAŞI80
25ILFOV79
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI20
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI227
29MUREŞ20
30NEAMŢ35
31OLT21
32PRAHOVA37
33SĂLAJ16
34SATU MARE29
35SIBIU52
36SUCEAVA49
37TELEORMAN19
38TIMIŞ98
39TULCEA8
40VÂLCEA15
41VASLUI26
42VRANCEA15
 TOTAL1453

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

S-a scumpit modernizarea străzii Teilor

Strada Teilor din Craiova va fi modernizată cu 6,2 milioane de lei. Ea reprezintă, practic, continuarea urbană a Drumului Expres Craiova – Piteşti și face legătura cu strada Carpenului și bulevardul Decebal, via Pasajul Gârlești.

ȘTIRI GdS

S-a scumpit modernizarea străzii Teilor

Strada Teilor din Craiova va fi modernizată cu 6,2 milioane de lei. Ea reprezintă, practic, continuarea urbană a Drumului Expres Craiova – Piteşti și face legătura cu strada Carpenului și bulevardul Decebal, via Pasajul Gârlești.

O parte dintre elevi renunță la liceu

Elevii care încep liceul cu clasa a XI-a, semestrul II. O parte dintre ei renunță

Elevii din Craiova nu vor primi bursele pentru perioada...

Elevii din Craiova nu vor primi bursele pentru perioada septembrie-decembrie

Arestaţi la domiciliu pentru tâlhărie calificată

Judecătorii din Segarcea au dispus, ieri, arestarea la domiciliu a două persoane acuzate că au tâlhătit o femeie de 74 de ani, din comuna Gângiova. Este vorba de o tânără de 26 de ani, cetăţean spaniol, şi de un minor de 16 ani, din Galicea Mare.

Spitalele și școlile din Craiova, excedent de 13,7 milioane...

Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș“ din Craiova a avut un excedent de 7,4 milioane de lei la finalul anului 2020.

FC Voluntari – „U“ Craiova 1-1 | Dan Nistor:...

Dan Nistor se află la cel de-al treilea assist în 2021, dar, din păcate, Universitatea Craiova a marcat tot de atâtea ori, mult prea...