Știri de ultima orăLocalDoljCod galben de caniculă în cea mai mare parte a țării 

Cod galben de caniculă în cea mai mare parte a țării 

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat, valabil joi în peste trei sferturi din țară

Un Cod galben de caniculă va intra în vigoare joi, 25 iunie, între orele 12:00 și 21:00, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și în sudul și estul Moldovei, potrivit ANM.

Meteorologii estimează maxime între 30 și 35 de grade, cele mai ridicate valori urmând să fie înregistrate în vestul și nord-vestul țării, unde izolat va fi caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat în special în zonele de câmpie, unde ITU va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

În același timp, ANM a emis o informare meteorologică de vreme călduroasă, caniculă și disconfort termic, valabilă în perioada 24 iunie, ora 10:00 – 25 iunie, ora 21:00, pentru majoritatea regiunilor țării. Temperaturile maxime vor varia între 25 și 35 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind prognozate în vestul și nord-vestul țării.

Citeşte şi: România, dată exemplu de șeful NATO pentru sprijinul SUA în războiul din Iran

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS