Știri de ultima orăPoliticaNationalIlie Bolojan, mesaj ferm după eșecul învestirii Guvernului Veștea

Ilie Bolojan, mesaj ferm după eșecul învestirii Guvernului Veștea

Învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni, este propunerea făcută de Ilie Bolojan marți dimineață.

„România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice”, a scris premierul interimar într-un mesaj publicat pe Facebook.

PNL nu a votat marți propunerea de premier desemnat Adrian Veștea făcută de președintele Nicușor Dan chiar din interiorul partidului.

„Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista”, a precizat Ilie Bolojan.

PNL a votat de mai multe ori după ce guvernul Bolojan a fost demis că nu va reface o coaliție cu PSD, dar s-a arătat guvern minoritar, cu moratoriu și un acord pe 6 luni pentru toate partidele pentru susținerea măsurilor restante din PNRR, OECD și SAFE în Parlament, conform hotnews.ro.

„PNL este pregătit să contribuie la o soluție“

„PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”, precizează Bolojan.

Cele două variante de minoritar sunt fie o alianță PNL-USR-UDMR, fie un guvern format în jurul PSD.

Citeşte şi: Presa internațională: Criza politică se adâncește în România

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS