România rămâne fără un nou prim-ministru după eşecul de luni seară al liberalului Adrian Veştea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP, preluată de Agerpres.
Pentru Associated Press, preluată de News.ro, eșecul votului de încredere pentru Cabinetul propus de Adrian Veștea este de așteptat să adâncească perioada de instabilitate și turbulențe din România, în contextul în care țara se confruntă în prezent cu unul dintre cele mai grave deficiate bugetare din Uniunea Europeană.
Veştea avea nevoie de 233 de voturi favorabile din 464
Veştea, desemnat la jumătatea lunii iunie de către preşedintele Nicuşor Dan pentru a forma noul guvern, avea nevoie de 233 de voturi favorabile din 464, dar a obţinut doar 189, o parte dintre aleşi, inclusiv cei ai partidului de extremă dreapta AUR, părăsind sala de şedinţe înaintea începerii votului, scrie AFP.
„Am conştiinţa împăcată, mi-am făcut datoria”, a declarat Veştea presei după vot, denunţând atitudinea AUR, care are 90 de aleşi. „47 de zile fără guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic”, a scris el ulterior pe Facebook.
La începutul lunii mai, guvernul prim-ministrului liberal Ilie Bolojan a fost demis în urma unei moțiuni de cenzură susținută de centru-stânga și extrema-dreapta.
După ce primul nou prim-ministru desemnat s-a retras, președintele României, Nicușor Dan, l-a desemnat pe Veștea, un liberal în vârstă de 52 de ani, pe 14 iunie, pentru a forma următorul guvern.
Citeşte şi: Cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni

