34.5 C
Craiova
duminică, 17 august, 2025
Știri de ultima orăActualitateAglomerație pe șoselele țării la întoarcerea din vacanță. Poliția recomandă rute alternative

Aglomerație pe șoselele țării la întoarcerea din vacanță. Poliția recomandă rute alternative

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române anunță că, duminică dimineață, traficul este intens pe principalele artere rutiere dinspre litoral și stațiunile montane către București.

Pe Valea Prahovei, se circulă în coloană pe DN 1, între Predeal și Bușteni pe sensul către Ploiești, iar pe celălalt sens între Poiana Țapului și Bușteni. De asemenea, aglomerație este semnalată și între Nistorești și Comarnic, în ambele direcții.

Valori crescute de trafic sunt înregistrate și pe autostrada A2, pe sensul Constanța – București, între Medgidia și Fetești. Șoferii se confruntă cu coloane și pe DN 39, între Agigea și Eforie Nord spre Vama Veche, dar și între Tuzla și Eforie Nord, pe sensul către Constanța.

Rute alternative recomandate

Pentru DN 1 București – Brașov:

  • București – Autostrada A3 – Ploiești – Cheia – DN 1A – Brașov
  • București – Autostrada A1 – Pitești – Câmpulung – DN 73 – Râșnov
  • București – DN 71 – Târgoviște – DN 72A – Câmpulung – DN 73 – Râșnov
  • București – Târgoviște – DN 71 – Sinaia

Pentru A2 Constanța – București:

  • DN 2A Constanța – Hârșova – Slobozia – Urziceni – DN 2 – București
  • A2 Fetești/Drajna – DN 3A – Lehliu-Gară – DN 3 – Fundulea – București
  • DN 3 Constanța – Murfatlar – Adamclisi – Ostrov (traversare cu bacul) – Călărași – DN 21 – Drajna – A2 – București

Recomandările poliției pentru șoferi

Pentru o deplasare în siguranță, polițiștii recomandă:

  • păstrarea distanței între vehicule și evitarea depășirilor riscante;
  • planificarea traseului și folosirea rutelor alternative;
  • semnalizarea corectă a intențiilor în trafic;
  • evitarea utilizării benzii de urgență pe autostrăzi;
  • renunțarea la orice activitate care poate distrage atenția la volan;
  • evitarea conducerii sub influența oboselii, alcoolului sau substanțelor interzise.

Autoritățile fac apel la calm și responsabilitate în trafic, având în vedere că mulți români se întorc astăzi din vacanța de Sfânta Maria.

Citește și: Grecia realizează o confiscare record de frunze de khat

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS