Selecționata U19 a României a fost învinsă de Germania cu scorul de 35-31 (14-16), joi, la Moraca Podgorica, într-un meci din Grupa D a Campionatului European de handbal feminin Under-19 din Muntenegru.
După debutul victorios cu Insulele Feroe, România a făcut o primă repriză foarte bună contra Germaniei. Tricolorele au condus chiar și la șapte goluri, scor 12-5 (min. 16), dar la pauză avantajul era de numai două goluri, 16-14. În partea secundă, la scorul de 19-15, România a încasat cinci goluri la rând. Deși a mai condus de câteva ori pe tabelă, tricolorele au cedat în ultimul sfert de oră, Germania câștigând ]n cele din urmă cu 35-31.
Golurile echipei României au fost marcate de Anamaria Șerban 7, Teodora Lavinia Damian 6, Gabriela Maria Tulea 4, Alexia Maria Niță 2, Evelyn Vivienn Marton 2, Daria Florentina Mihăilă 2, Daria Iuliana Utan 2, Maria Balint 2, Ana-Maria Gavrilă 2, Maria Alexandra Voicu 1, Eliza Florentina Lăcusteanu 1.
În celălalt meci al zilei, Spania a dispus de Feroe cu 23-16.
Spania este lider, cu 3 puncte, urmată de Germania, 3 puncte, România, 2 puncte, Feroe, 0 puncte. Primele două clasate se califică în grupele principale.
Sâmbătă 12 iulie vor avea loc ultimele partide din grupă, Germania – Feroe (15:30) și România – Spania (20:30).
Citește și: EURO U19 / România a trecut de Feroe, Enryka Bodijar a impresionat