17.9 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSerie B | Marius Marin, la primul său gol pentru Pisa

Serie B | Marius Marin, la primul său gol pentru Pisa

Internaţionalul român de tineret Marius Marin (foto, la minge) a marcat primul său gol pentru echipa italiană de ligă secundă AC Pisa, informează Agerpres. S-a întâmplat vineri seară, în meciul câştigat cu scorul de 2-0 în faţa formaţiei AS Cittadella, pe teren propriu, în etapa a 32-a din Serie B.

Pisa a deschis scorul prin Michele Marconi (36 – penalty), iar Marius Marin a pecetluit victoria în minutul 84.

Mijlocașul nostru a intrat la pauză. El a evoluat până acum în 23 de partide în acest sezon.

Marius Marin este originar din Timișoara, are 21 de ani și și-a făcut junioratul la Poli Timișiașa și Sassuolo Primavera. Ca senior a îmbrăcat tricourile echipelor ACS Poli Timișoara, Sassuolo, Catanzaro și Pisa.

Cota de piață a lui Marius Marin este de 300.000 de euro.

În clasament, pe primul loc se află Benevento Calcio, cu 76 puncte (virtual promovată în Serie A). Aceasta este urmată de FC Crotone (55 puncte), AS Cittadella (52), Pordenone (52), Frosinone (51), Spezia (50), Salernitana (47), Chievo (46), Pisa (46), etc.

Primele două clasate promovează direct în Serie A. Următoarele şase formații vor susţine un baraj pentru al treilea loc promovabil.