9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVanessa Balaci încheie sezonul de sală cu trei medalii

Vanessa Balaci încheie sezonul de sală cu trei medalii

Atleta Vanessa Balaci, aici alături de antrenorul său, Nicuşor Bugiulescu, a cucerit o medalie de argint şi două de bronz la Campionatele naţionale în sală

Atleta Vanessa Balaci, legitimată la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ – CS Universitatea Craiova, a cucerit weekendul trecut medalie de argint la finala Campionatului Național de juniori 2, în sală. Sportiva din Bănie a obținut clasarea pe treapta a doua a podiumului în proba de 60 de metri, pe care a încheiat-o cu timpul 7.73. Câștigătoarea, Bianca Toader (Brăila – Onești), a încheiat cursa din finală cu timpul 7.71. Vanessa a mai cucerit în sezonul indoor două medalii în aceeași probă, bronz la tineret, pentru CS Universitatea, și tot bronz la juniori 1. „Vanessa și-a îndeplinit obiectivele pentru sezonul de sală din acest an. Ne-am fi dorit titlul la junioare 2, dar poate a fost o mică lipsă de concentrare la start în finală. Câștigătoarea a bătut-o la două sutimi. Cel mai bun rezultat al sportivei mele în sezonul de sală a fost 7.71 de la tineret. Acum ne pregătim pentru obiectivele majore din acest an, Campionatul Balcanic și Campionatul European“, a spus ieri Nicușor Bugiulescu, antrenorul sportivei craiovene. La finala Campionatului Național pentru juniori 2 au mai urcat pe podium alți doi atleți olteni. Cristian Voicu (Vâlcea) a cucerit medalia de aur la 800 metri, iar Ana Maria Trocan (LPS Târgu Jiu) a ocupat locul trei tot la 800 m.