9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRoger Federer, calificat în semifinalele Turneului Campionilor

Roger Federer, calificat în semifinalele Turneului Campionilor

Elveţianul Roger Federer s-a calificat, aseară târziu, în semifinalele Turneului Campionilor, după ce l-a învins pe germanul Alexander Zverev, scor 7 – 6(6), 5 – 7, 6 – 1. Federer ajunge astfel la a 14-a semifinală jucată la Turneul Campionilor. În ultima rundă a grupei Boris Becker, Federer va juca împotriva lui Marin Cilici, în timp ce Zverev îl va înfrunta pe americanul Jack Sock, într-un meci care va decide ocupantul locului secund.

Tot marți, americanul Jack Sock, ocupantul locului 9 WTA, s-a impus după două ore şi jumătate de joc, la capătul unui meci foarte echilibrat în care Cilic a câştigat primul set. În setul decisiv, decis la tiebreak, croatul a condus cu 3-0, dar Sock a revenit şi păstrează şanse de a se califica în semifinale.

Jucătorii primesc pentru fiecare victorie obținută în faza grupelor 191.,000 de dolariși 200 de puncte ATP.