6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschet (m): Craiova - Cluj, scor 71-107. Ardelenii s-au calificat în semifinalele campionatului

Baschet (m): Craiova – Cluj, scor 71-107. Ardelenii s-au calificat în semifinalele campionatului

Florin Popa (în alb) şi colegii săi nu le-au dat nici o emoţie clujenilor, care câştigă seria cu scorul general de 3-0 (foto: Claudiu Tudor)

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a pierdut şi al treilea meci al seriei cu U BT Cluj, din sferturile de finală ale Ligii Naţionale.

Oltenii au fost învinşi astăzi, pe teren propriu, cu scorul de 107-71 (33-17, 28-17, 28-23, 18-14), iar formaţia ardeleană se califică în semifinalele campionatului după un scor general de 3-0. U BT câştigase celelalte două partide cu 100-74 şi 104-78.

Pentru jucătorii antrenaţi de Vladimir Vuksanovic campionatul s-a încheiat. În ciuda eşecului usturător, Travis Bureau şi colegii săi au fost aplaudaţi de fani la finalul partidei.

Pentru SCM-U au evoluat azi: Taylor 16puncte, Bureau 6, Burlacu 2, Abrams 21, Lee 2, Popa 6, Solopa 9, Gavrilă 4, Corneanu 1, Aktas 4. Cu câteva minute înainte finalul jocului, Mihai Gavrilă a părăsit terenul accidentat la genunchi şi a primit îngrijiri de la staff-ul medical.