6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică artistică / Medalii de aur pentru Cătălina Ponor, la bârnă și sol, în CM de la Baku

Sportiva română Cătălina Ponor a câștigat finalele de la bârnă și sol, duminică, la concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Baku (Azerbaidjan), informează Agerpres. Tripla campioană olimpică de la Atena (2004) s-a impus la sol cu 13,433, devansându-le în finală pe australianca Emily Little, 13,400, și pe azera Marina Nekrasova, 12,833.
La bârnă, Ponor a ocupat primul loc în finală cu 13,833, fiind urmată în clasament de grecoaica Vasiliki Miloussi, 13,633, și Emily Little, 13,433.
Cătălina Ponor se calificase în finale cu cele mai mari note, 13,233 la sol și 14,233 la bârnă.
România a participat cu șapte gimnaști la concursul de la Baku, Cătălina Ponor și Anamaria Ocolișan, la feminin, Cristian Bățagă, Adelin Kotrong, Alexandru Andrei Ursache, Vlad Cotuna și Ioan Laurențiu Nistor, la masculin, Ponor fiind singura care s-a calificat în finale.