9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Alb-albaştrii au făcut instrucţie cu trupa lui „Flocea” (UPDATE: declarații video, galerie foto)

Nicuşor Bancu (la minge) şi colegii săi au făcut o partidă foarte bună cu ilfovenii (Foto: Alexandru Vîrtosu)

CS Universitatea Craiova s-a impus categoric, scor 5-0 (2-0), în partida disputată sâmbătă, pe stadionul „Extensiv”, în compania echipei FC Voluntari, contând pentru etapa a 22-a din Liga I, prima din 2017.

Alb-albaştrii au deschis scorul prin Nuno Rocha (’33), cu un şut din afara careului, iar Nicuşor Bancu a stabilit rezultatul pauzei cu o reluare de la zece metri lateral dreapta (’44).

Gruparea din Bănie şi-a mărit avantajul imediat după pauză, când Alex Băluţă l-a lăsat spectator pe Bornescu cu un şut plasat, pe jos, lângă bara din stânga porţii (’48). Băluţă a realizat „dubla” în minutul 66, după o pasă excelentă a lui Andrei Ivan şi „recitalul” a continuat, Craiova distrându-se cu echipa lui Florin Marin până la final. Cel care a „închis” tabela a fost căpitanul Andrei Ivan, care a reluat o pasă excelentă a lui Marius Briceag (’79).

CS Universitatea Craiova: Calancea – Dimitrov, Popov, Kelic, Briceag – Mateiu, Zlatinski (’87, Screciu), Băluţă (’77, R. Petre) – Rocha, Ivan (’81, Madson), Bancu. Antrenor: Gigi Mulţescu.

FC Voluntari: Bornescu – Filipov, Spahija, Maftei, Acsinte – Căpăţână, Tăbăcariu (’46, G. Deac), Lazăr, Marinescu – Cernat (’68, I. Balauru), Ivanovici (56, Curelea). Antrenor: Florin Marin.

Cartonaşe galbene: Briceag, Kelic / Acsinte, Căpăţână, Lazăr, Maftei.

Au arbitrat: Iulian Călin – Sebastian Eugen Gheorghe, Valentin Avram; Laurenţiu Ionaşcu.

Observatori: Constantin Ştefan, Iulius Nemţeanu.

În urma acestui rezultat, CS Universitatea Craiova a urcat pe locul secund, cu 40 de puncte. În etapa viitoare, Ivan şi colegii săi vor evolua pe terenul celor de la FC Botoşani, confruntarea fiind programată  sâmbătă, 11 februarie, de la ora 18.00.