11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSimona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Montreal

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Montreal

Simona Halep, locul 5 WTA s-a calificat miercuri dimineaţă în optimile turneului Premier 5 de la Montreal (Canada), dotat cu 2,4 milioane de dolari, trecând uşor de Daria Gavrilova din Australia, locul 45 WTA, scor 6-2, 6-3.
Simona Halep începe cu succes cursa de apărare a finalei din 2015, calificându-se în optimi după o oră şi 18 minute în care a evoluat la un nivel maxim de concentrare.
Meciurile pe care Halep le disputase în compania Gavrilovei în circuit aveau o istorie complicată: 3-6, 6-4, 3-6 la Roma 2016 şi 2-6, 6-1, 6-2 la Indian Wells 2015. Românca devine una dintre marile favorite la câştigarea titlului, mai ales că Serena Williams şi Garbine Muguruza au părăsit turneul accidentate.
Pentru un loc în sferturile de finală, jucătoarea antrenată de Darren Cahill se va duela cu câştigătoarea meciului dintre Karolina Pliskova (Cehia, 17 WTA) şi Sara Errani (Italia, 25 WTA).