14.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDoană și Necula, pe podium la senioare

Doană și Necula, pe podium la senioare

Amalia Doană (a doua din dreapta) este la categoria tineret, dar a luat medalie la senioare

Cei mai buni judoka din România s-au luptat la sfârșitul săptămânii trecute în finala Campionatului Național de seniori de la Cluj.
Craioveanca Amalia Doană, de la CS Universitatea, a obținut medalia de bronz la categoria 48 de kilograme, în timp ce alte două colege de ale sale de club, Floriana Văcaru (categoria 78 de kilograme) și Cleonia Rîciu (categoria 52 de kilograme) au ocupat locul cinci. „Rezultatul Amaliei este bun, dar se putea și mai bine. Nu este departe de finală. Ea este la primul an la tineret, iar concursul a fost la seniori”, a spus ieri antrenorul sportivelor, Mihai Voinea.

Tot medalie de bronz a obținut și Lorena Necula, reprezentanta Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu” și a CSM Drobeta Turnu Severin, la categoria 70 de kilograme.

Craiova a fost reprezentată la Cluj de 14 sportivi de la cele trei cluburi cu secție de judo, CS Universitatea, CSM și LPS „Petrache Trișcu”.