11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia, fără medalie la CM de gimnastică

România, fără medalie la CM de gimnastică

Gimnasta Diana Chelaru s-a clasat ieri, pe locul 8, în finala de la sol, ultima pentru sportivii români la Campionatul Mondial de la Tokyo, la care delegaţia tricoloră nu a reuşit să câştige vreo medalie, dar s-a calificat la Jocurile Olimpice de anul viitor. Diana Chelaru nu se calificase iniţial în finala de la sol, dar a ajuns în ultimul act după retragerea altor trei sportive (Viktoria Komova, Vanessa Ferrari şi Diana Bulimar). Tot ieri, în finala la bârnă, gorjeanca Amelia Racea s-a clasat pe locul 5, iar Cătălina Ponor, pe locul 7, în timp ce Marius Berbecar a ocupat locul 6, la paralele. Celelalte rezultate înregistrate de delegaţia României: echipa feminină – locul 4; echipa masculină – locul 8; finala individual compus feminin: Ana Porgras – locul 6, Raluca Haidu – locul 18; finala individual compus masculin: Flavius Koczi – locul 12; finala sol masculin: Flavius Koczi – locul 6.