18.1 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportUna caldă, alta rece pentru Energia

Una caldă, alta rece pentru Energia

Echipa masculină de handbal Energia Pandurii Târgu Jiu, din Liga Naţională, a început jocurile de verificare cu o „dublă“ în compania formaţiei HC Caraş-Severin, partide găzduite de Sala Sporturilor din Târgu Jiu. Trupa lui Liviu Andrieş s-a impus în primul joc, scor 30-26, dar l-a cedat pe cel de-al doilea, scor 29-36. Energia s-a mişcat neaşteptat de bine la prima întâlnire cu propriul public, chiar dacă a pierdut în această vară mulţi jucători experimentaţi, Florea, Vukas sau Iacob. În schimb, au debutat în tricoul gorjenilor Geică, Mledenciu, Andrei Popescu şi Asoltanei, ultimii doi din postura de titulari. Din păcate, Asoltanei s-a accidentat în primul joc după un contact dur, genunchi în genunchi, cu Pârvan, şi nu a mai fost folosit. Andrei Popescu a impresionat, arătând că e un centru cerebral, cu multă fantezie, un real câştig pentru olteni. Revenit în poarta Energiei după ce a fost la un pas de despărţire în această vară, Florin Dragomir a apărat senzaţional, victoria aparţinându-i în mare parte. Şi Mledenciu, încă junior, a arătat mult curaj, reuşind să şi puncteze de patru ori în puţinele minute jucate.
Jocul doi a fost la discreţia oaspeţilor, HC Caraş-Severin fiind mai proaspătă, trupa lui Gligore Czari având emoţii doar în primele minute, când oltenii au condus cu 4-1. Bănăţenii au condus şi la pauză, 15-11, iar la final diferenţa a fost şi mai mare, 36-29.