Succes cu rezervele, pentru Energia

Energia Pandurii Târgu Jiu – CSM Oradea 29-20 (11-10)
Sala Sporturilor Târgu Jiu
, spectatori: 600
Energia: Toacsen, Iordan – Enache, Păiuş (6 goluri), Truică (2), V. Popescu (2), Apolzan (7), Mazilu (1), Florea, Stojanovic (3), Giotoiu, Murtaza (3), Mrakic (2), Stanciu (3). Antrenor: Sorin Toacsen.
CSM Oradea: Viman, Leu – Simeria (1), Libert (2), Surducan (4), Nedelcu (3), I. Alexandru (1), Mateaş, Munea, Sas (1), Jeler (1), Câmpan (1), Taşcă (1), C. Preda (5). Antrenor: Alexandru Rus
Au arbitrat: B. Ştarc, R. Ştefan.

Echipa lui Sorin Toacsen a câştigat primul meci al acestui sezon graţie aportului jucătorilor de pe banca de rezerve.

Energia Pandurii Târgu Jiu a debutat cu dreptul în noul sezon, învingând, în cele din urmă, fără emoţii, CSM Oradea, scor 29-20. Gorjenii au evoluat fără vlagă în prima parte a meciului, permiţându-le oaspeţilor să conducă ostilităţile pe teren. Cu trei achiziţii în primul „şapte“, Murtaza, Popescu şi Florea, Energia a găsit cu greutate drumul spre gol, iar în apărare a lipsit agresivitatea pozitivă. Handbaliştii lui Toacsen au început bine, scorul fiind 3-1 în minutul 6, însă oaspeţii au revenit şi au preluat conducerea, 5-4, minutul 15. Orădenii s-au desprins la două goluri, 7-5, minutul 18, şi 9-7, minutul 21, dar oltenii au intrat la cabine cu un avantaj de un gol, 11-10. Inspirat, Toacsen a mizat la reluare pe jucătorii de pe bancă şi Energia a fost învingătoare. Rezervele Păiuş, Stanciu, Truică, Stojanovic, şi Giotoiu au fost mai motivaţi şi mai inspiraţi decât colegii lor. Apolzan a fost sigur ca un ceas elveţian şi Energia a câştigat prima bătălie a sezonului la un scor confortabil. „Tracul, presiunea şi dorinţa de victorie ne-au apăsat în prima repriză, cu toate că zece goluri încasate nu sunt multe. Băieţii mei au făcut unele greşeli la început, dar încet-încet am reglat treburile şi la sfârşit a ieşit bine. Toţi am transpirat astăzi (sâmbătă – n.r.) şi le mulţumesc elevilor mei că au înţeles că orice meci contează. Astăzi a început războiul şi am câştigat prima bătălie. Sunt mulţumit, am câştigat, nu pot să spun mare lucru“, a declarat Toacsen.

Echipă cu pretenţii

Dacă în ultimele două sezoane Energia s-a zbătut să scape de retrogradare, acum, gruparea gorjeană are pretenţii la un loc fruntaş în Liga Naţională. Echipa lui Toacsen va întâlni în etapa a doua pe UCM Reşiţa, în deplasare, formaţie care şi-a depus candidatura la câştigarea titlului naţional şi aspiră la cele două puncte puse în joc. „Nu mai suntem echipa care să se mulţumească doar cu jumătăţi de măsură. Vom merge la Reşiţa să ne luptăm pentru cele două puncte, să vedem dacă şi reuşim. Energia, la ora aceasta, trebuie să fie o echipă cu pretenţii în Liga Naţională, care trebuie să marcheze 28-30 de goluri pe meci“, a declarat Toacsen. Pe lângă staff-ul său tehnic, Sorin Toacsen este ajutat la meciuri şi de soţia sa, care are misiunea să urmărească reuşitele şi nereuşitele pandurilor pe faza de atac. „Soţia mea ştie handbal destul ca să mă poată ajuta în momentele grele, atât în familie, cât şi la sală“, a comentat tehnicianul echipei Energia.
Celelalte rezultate înregistrate în prima etapă din Liga Naţională masculină de handbal: Dinamo Baumit – Universitatea Bucovina Suceava 25-30, Ştiinţa Dedeman Bacău – UCM Reşiţa 32-31,Universitatea Poli Izometal Timişoara – HC Minaur Baia Mare 26-26, CSM Medgidia – HCM Constanţa 20-28, HC Odorhei – Universitatea Transilvania Cluj 31-25. Meciul Steaua MFA Bucureşti – CS H&V Piteşti s-a jucat marţi şi s-a încheiat cu victoria bucureştenilor cu 30-20.