9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVâlcenii au pierdut la Otopeni

Vâlcenii au pierdut la Otopeni

Etapa a III-a a Diviziei A de baschet masculin a adus a doua înfrângere echipei BC Râmnicu Vâlcea, prima în deplasare. Jocul cu CS Otopeni s-a dovedit mult mai dificil decât s-ar fi aşteptat tehnicienii Ozren Seleskovic şi Cristi Achim. CS Otopeni a început în forţă şi şi-a adjudecat primul sfert cu scorul de 26-12. În sfertul al doilea, vâlcenii au mers mai bine în apărare, lucru ce a dus la câştigarea sfertului secund cu 9-19, dar la pauză, tot gazdele aveau avantaj, 35-31. În sfertul al treilea, gazdele s-au distanţat la zece puncte, 52-42, atunci decizându-se soarta partidei. Ultimele zece minute au aparţinut vâlcenilor, dar nu au mai reuşit decât să recupereze două puncte din diferenţa de zece, pierzând astfel meciul cu scorul de 67-59.

Pentru BC au marcat: Vajislav Ilic – 15, Andrei Dragoş – 11, Marco Kijac – 11, Zoran Cica – 10, Isleam Şenai – 8, Eugen Melnic – 2 şi Mădălin Nicolae – 2. Cu o victorie şi două înfrângeri, BC Râmnicu Vâlcea are patru puncte, ocupând locul zece în clasament.

Următoarea partidă a vâlcenilor va avea loc mâine, în sala „Traian“, în compania echipei Cuadripol Braşov, în returul primei faze din Cupa României. În campionat, elevii lui Seleskovic şi Achim vor întâlni sâmbătă campioana Asesoft, tot la Râmnicu Vâlcea.

În celelalte meciuri ale etapei a treia s-au înregistrat rezultatele: Mobitelco Cluj Napoca – BC Târgu Mureş 106-92, Elba Timişoara – Gaz Metan Mediaş 111-119, Leonardo Oradea – BC Târgovişte 75-61, Dinamo Bucureşti – Rapid Bucureşti 75-96, Atlassib Sibiu – Cuadripol Braşov 80-76. Partida Asesoft Ploieşti – BCMUS Argeş Piteşti s-a jucat aseară, după încheierea ediţiei.