Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Actualitate

Amendă după cum bate vântul

Actualitate - Rodica MITROI
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Responsabilii de prăbuşirea acoperişului de la blocul B5, din cartierul craiovean 1 Mai, au fost vizitaţi ieri de inspectorii primăriei. Reamintim că marţi, din cauza vântului puternic, acoperişul a fost smuls. Deşi nu au fost victime, trecătorii, dar şi locatarii blocului au tras o sperietură zdravănă. Specialiştii în construcţii au menţionat că lucrarea nu deţinea autorizaţia municipalităţii, fiind ilegală.
„Am dat câte 1.000 de lei amendă pentru fiecare locatar de la etajul patru. Fiecare şi-a amenajat partea lui din acoperiş, dar nu a făcut-o legal. Nu puteam să îi sancţionăm şi pe restul locatarilor pentru că ei nu sunt implicaţi“, a declarat Gheorghe Daici, şeful Serviciului Disciplina în Construcţii.
Pe de altă parte, locatarii de la etajele inferioare susţin că habar nu aveau că vecinii lor care s-au ocupat de lucrare nu au cerut autorizaţie de la primărie. „Ne-au cerut câte 200 de lei. Le-am dat pentru că au zis că au făcut ei calculul şi au ajuns la concluzia că atât ne vine partea pe coloana noastră. Nu m-am interesat mai departe cum şi cât au plătit pentru că au zis că se ocupă ei de tot“, a menţionat un locatar din blocul  B5.
Totuşi, situaţia era cunoscută de inspectori, care au descoperit ilegalitatea în cadrul campaniei iniţiate la începutul anului, când alte două acoperişuri, din cartierul Brazda lui Novac, s-au prăbuşit. Încă de atunci, locatarii au fost somaţi să intre în legalitate, în caz contar urmând să suporte rigorile legii. Locatarii care au făcut lucrarea pe cont propriu ar fi scăpat de sancţiune dacă n-ar fi avut ghinionul ca vântul să le zboare acoperişul.



 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 1 vot





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de locatar:
    Ce repede veniti cind e vorba de sactiuni si luat bani la buget sa-i mincati voi prin licitatii si alte cacastori. De ce nu veniti cind ii ploua in casa si locatari nu vror sa participe la acoperire blocului ,PT CA PE EI NU_I AFECTEAZAAAA . PRETINDETI O GRAMADA DE BANI PT APROBARI SI DE ESTE O FURTUNA MARE >CU FIRMA AUTORIZATA SI CU DEVIZ >>>NEDELESCU
    2007-06-07, 09:08:43 (82.79.209.*)
  2. de vise:
    Ideal ar fi daca locatarii de la etajul 4 s-ar muta in chirie in alta parte si sa lase sa ploua in casa pana ajunge infiltratia la parter... poate asa o sa constate toti ca au acelasi acoperis si ca e cazul sa imparta cheltuielile si responsabilitatile cu totii... ar fi minunat daca primaria ar realiza proiectele din bani publici si ar da inclusiv aprobarile pe sume modice celor cu probleme (sa recunoastem ca in craiova cam toate blocurile sunt facute pe acelasi tipare, cateva, deci proiectele ar fi identice)
    2007-06-07, 11:05:12 (192.158.55.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 12°C.
La noapte: 12°C.
Mâine: 20°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4452 lei
USD: Tendinta 3.4817 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Opinii

Eveniment

Actualitate

Cultura

Societate

Economie

Politica si comunitate

Util si placut

Life & Style

Olt si Valcea

Gorj si Mehedinti

Sport