Premierul britanic Keir Starmer a anunțat luni că va demisiona din funcția de șef al guvernului și a promis că va face tot ce-i stă în putere pentru a gestiona un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters.
Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în septembrie.
Anunțul lui Starmer vine la mai puțin de doi ani după victoria electorală zdrobitoare a laburiștilor care promitea să pună capăt haosului în politica britanică.
Luni, Starmer a declarat că îl va susține pe succesorul său, oricine va fi acesta.
Presiunea asupra sa a crescut progresiv în ultimele luni, dar s-a intensificat puternic vineri, după ce Andy Burnham, fostul primar al Grand Manchester, a câștigat scrutinul în fața candidatului partidului antiimigrație Reform UK, Robert Kenyon, și va reveni în parlament, ceea ce îi permite să încerce să îi ia locul lui Starmer la conducerea laburiștilor și în Downing Street.

