17.8 C
Știri de ultima orăSportVoleiVolei / România a înregistrat al doilea eșec la Campionatul European

Volei / România a înregistrat al doilea eșec la Campionatul European

Naţionala masculină de volei a României a pierdut și al doilea meci de la Campionatul European. Tricolorii au fost învinși de Bulgaria, cu scorul de 3-0, și astfel rămân fără niciun set câștigat în grupa A după primele două etape.

La fel ca și în meciul cu Franța, elevii lui Dănuț Pascu au făcut un prim act foarte bun. Mai mult de atât, au avut chiar și minge de set la 25-24, dar bulgarii au revenit și s-au impus cu 28-26. De menționat faptul că, la 25-24 pentru România, arbitrul întâlnirii a acordat un punct eronat oaspeților, care au profitat și au reintrat în joc.

Vecinii de la sud de Dunăre și-au arătat valoarea în seturile doi și trei, în care s-au impus cu același scor, 25-20.

În această seară mai este programată, în grupa noastră, partida dintre Grecia și Italia, de la ora 21.45. Mâine, grecii vor juca împotriva gazdei turneului, Franța, de la 18.15, în timp ce Bulgaria – Portugalia se va disputa la 21.45.

Pentru România va urma o zi de pauză. Următorul joc al tricolorilor va fi duminică, de la ora 15.00, împotriva unei alte formații puternice, Italia.