10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiFranța - România, scor 3-0. „Cocoșul galic”, mult prea tare pentru români

Franța – România, scor 3-0. „Cocoșul galic”, mult prea tare pentru români

Naţionala masculină de volei a României a debutat cu o înfrângere la Campionatul European. Tricolorii au fost învinși de Franța, cu scorul de 3-0 (25-19, 25-14, 25-16), după un meci în care gazdele competiției nu le-au dat nicio șansă elevilor lui Dănuț Pascu.

Primul set a fost adjudecat de naționala „Cocoșului galic”, după 24 de minute. România le-a ținut piept „coloșilor” francezi doar în primul act, când Lică și Bala s-au evidențiat cu mai multe puncte importante.

Tricolorii nu le-au mai pus probleme francezilor până la final, care au închis meciul în trei seturi.

În celelalte jocuri ale grupei, Italia s-a impus în fața Portugaliei cu 3-0 (25-21, 25-10, 25-22), iar Bulgaria a învins cu același scor naționala Greciei, 3-0 (25-22, 25-16, 25-22).

Clasamentul după prima etapă: 1. Franța 3 puncte (3-0), Italia 3 (3-0), Bulgaria 3 (3-0), Grecia 0 (0-3), Portugalia 0 (0-3), România 0 (0-3).

În următoare etapă, România va întâlni reprezentativa Bulgariei. Meciul este programat vineri, 13 septembrie, de la ora 18.15.