24.5 C
Știri de ultima orăSportVoleiRomânia a trecut de Austria și în al doilea joc amical

România a trecut de Austria și în al doilea joc amical

Naţionala masculină de volei a României a câștigat și al doilea joc susținut în compania reprezentativei similare a Austriei, cu scorul de 3-1 (15-25, 25-14, 26-24, 26-24). Tricolorii au reușit să revină de la 1-0 pentru austrieci și astfel au încheiat seria amicalelor cu o victorie.

Trupa lui Dănuț Pascu nu a început prea bine jocul și a cedat primul set la 15. A urmat un act secund perfect reușit de România, care s-a impus cu 25-14. Următoarele două sferturi au fost echilibrate, dar de fiecare dată românii s-au concentrat mai bine pe final și au profitat de erorile formației oaspete.

Acesta a fost ultimul meci amical pentru națională înainte de Campionatul European. Reamintim că România a fost repartizată la turneul final într-o grupă de foc, alături de Franța, Italia, Bulgaria, Grecia și Portugalia.

Tricolorii debutează la CE pe 13 septembrie cu Franța, chiar în meciul de deschidere.