17.8 C
sâmbătă, 26 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAndreea Mitu face un turneu bun la Biarritz (Franța)! E deja în faza sferturilor

Andreea Mitu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Biarritz (Franţa). Românca a eliminat-o pe principala favorită, maghiara Panna Udvardy, scor 6-1, 6-3, după o oră şi 11 minute.

Andreea şi-a luat revanşa după ce Udvardy (25 ani, 133 WTA) a câştigat prima sa confruntare cu Mitu, la finalul lunii aprilie, în primul tur la Wiesbaden, cu 6-1, 2-6, 6-0.

În sferturi, Mitu o va înfrunta pe japoneza Sara Saito (17 ani, 210 WTA).

Bara a cedat în trei seturi

În alt meci din optimi, Irina Bara (29 ani, 233 WTA) a fost învinsă de chinezoaica Xiaodi You (28 ani, 200 WTA), cu 2-6, 6-4, 6-4, două ore şi 34 de minute.

Scorul din meciurile directe era egal, 1-1, ambele partide fiind desfăşurate la Montevideo (WTA 125), în optimi. În 2021, You s-a impus cu 6-2, 6-4, iar în 2022 Bara a câştigat cu 6-4, 6-2.