18.3 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisGabi Ruse și Irina Bara, victorioase în calificările de la Rouen

Gabi Ruse și Irina Bara, victorioase în calificările de la Rouen

Gabriela Ruse şi Irina Bara au obţinut victorii, sâmbătă, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA 250 de la Rouen (Franţa), dotat cu premii totale de 232.244 de euro.

Ruse (26 ani, 162 WTA) a trecut de italianca Nuria Brancaccio (23 ani, 288 WTA) cu 7-6 (7/5), 6-4, după o oră şi 54 de minute. Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 1.860 de euro şi 12 puncte WTA, iar în runda finală a calificărilor o va înfrunta pe poloneza Martyna Kubka (22 ani, 359 WTA).

Irina Bara (156 WTA) a învins-o pe belarusa Jana Kolodinska cu 6-3, 7-5, într-o oră şi 39 de minute. Următoarea sa adversară va fi rusoaica Polina Kudermetova (20 ani, 181 WTA). Scorul meciurilor directe este egal între ele, 1-1. Irina s-a impus în primul tur la Koper (Slovenia), anul trecut, cu 6-4, 6-4. Polina a câştigat tot în 2023, cu 6-3, 6-3, în optimi la Maspalomas Gran Canaria.

Monica Niculescu şi Gabriela Ruse vor juca şi la dublu la Rouen. Niculescu şi japoneza Miyu Kato sunt principalele favorite, iar Ruse face pereche cu americanca Sabrina Santamaria.