13.4 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisTot mai aproape de trofeu! Irina Begu e în semifinale la Antalya Open

Tot mai aproape de trofeu! Irina Begu e în semifinale la Antalya Open

Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA 125 de la Antalya (Turcia). Ea a întrecut-o pe slovena Polona Hercog, cu 6-4, 6-4 și astfel s-a apropiat și mai mult de titlul din Turcia. Begu (33 ani, 126 WTA), a patra favorită, a obţinut victoria după o oră şi 50 de minute.

Hercog (33 ani, 213 WTA) a început mai bine şi a condus cu 2-0 şi 3-2, dar Begu a legat trei game-uri consecutive şi s-a impus în cele din urmă cu 6-4. Românca a avut un debut excelent de set secund, în care a condus cu 4-0 şi 5-1. Hercog s-a apropiat la 5-4, dar Begu a încheiat conturile cu 6-4.

Irina Begu a obţinut a cincea sa victorie în tot atâtea meciuri cu slovena Hercog. Precedenta datează din 2021, când românca s-a impus cu 7-6 (7/5), 7-5, în optimi la Cleveland.

Begu şi-a asigurat un cec de 5.300 de dolari şi 49 de puncte WTA.

Adversara Irinei din penultimul act va fi japoneza Moyuka Uchijima (22 ani, 151 WTA).