28.1 C
luni, 6 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisJaqueline Cristian, calificare muncită în optimile de la Charleston

Jaqueline Cristian, calificare muncită în optimile de la Charleston

Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari. Sportiva noastră a învins-o, marţi, pe australianca Olivia Gadecki, cu 6-2, 3-6, 6-3. Jaqueline Cristian (25 ani, 82 WTA) a obţinut victoria după aproape două ore de joc (1 h 50 min).

Românca a totalizat 2 aşi şi 5 duble greşeli în acest meci. De partea cealaltă, Gadecki (21 ani, 140 WTA), venită din calificări, a încheiat cu 2 aşi şi 10 duble greşeli.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA. Ea va juca în turul secund cu rusoaica Diana Şnaider. Cristian a câştigat singurul său meci cu Şnaider (19 ani, 74 WTA), în ianuarie 2023, în primul tur la Auckland, cu 6-4, 3-6, 6-3.

Citeşte şi: Emma Răducanu a muncit pentru nimic cu Sabalenka, la Indian Wells