13.7 C
duminică, 12 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisNiculescu şi Bucșa, în sferturi la Doha după victoria frumoasă cu Kato/Sutjiadi

Niculescu şi Bucșa, în sferturi la Doha după victoria frumoasă cu Kato/Sutjiadi

Perechea formată din românca Monica Niculescu și iberica Cristina Bucșa s-a calificat în sferturile de finală ale turneului „WTA 1000” de la Doha (Qatar). Niculescu și Bucșa s-au impus în fața asiaticelor Miyu Kato (Japonia) și Aldila Sutjiadi (Indonezia), scor 6-2, 7-5 (la fel ca în primul tur), după o oră și 22 de minute.

Monica și Cristina se vor duela în runda următoare cu învingătoarele meciului Caroline Dolehide/Desirae Krawczyk (SUA) – Nicole Melichar-Martinez / Ellen Perez (SUA/Australia, favorite 3).

Cele două sportive și-au asigurat un premiu în valoare de 24.090 de dolari și 215 puncte în clasamentul WTA de dublu.

Qatar TotalEnergies Open 2024 are loc în perioada 11-17 februarie. Turneul se joacă la Doha, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și oferă premii totale în valoare de $3.211.715. Campioana en-titre este Iga Swiatek (2022, 2023).

Citeşte şi: Şah Mat într-o oră! Sorana Cîrstea, fără nicio şansă în faţa lui Swiatek, la Doha