12.6 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea nu și-a găsit ritmul și a pierdut cu Kasatkina, la Abu Dhabi

Sorana Cîrstea nu și-a găsit ritmul și a pierdut cu Kasatkina, la Abu Dhabi

Sorana Cîrstea a fost eliminată în sferturile turneului de la Abu Dhabi, după ce a fost învinsă în două seturi de Daria Kasatkina, scor 6-2, 6-0. Jucătoarea clasată pe locul 26 în ierarhia WTA a fost învinsă într-un meci încheiat de rusoaică într-o oră și 15 minute.

Scorul general dintre cele două era 1-1, precedentele întâlniri desfășurându-se la Madrid în 2018 și la Roland Garros în 2021. Sorana nu a găsit în niciun moment al meciului ritmul și încrederea pentru a o putea învinge pe Kasatkina.

Sorana a pierdut al 33-lea sfert de finală disputat în circuitul WTA. Cu toate acestea, grație prezenței în această fază, Sorana Cîrstea va urca de luni patru poziții în clasamentul mondial, de pe 26 pe 22. E la un loc distanță de cea mai bună clasare a carierei, poziția 21, atinsă pe 12 august 2013.

Pentru Kasatkina, urmează un duel în semifinale cu Beatriz Haddad Maia (13 WTA), cea care a învins-o în sferturi pe Ons Jabeur (6 WTA), scor 6-3, 6-4.

Mubadala Abu Dhabi Open are loc în perioada 5-11 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922.573, iar campioana en-titre este Belinda Bencic (2023).