13.9 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAna Bogdan atinge deja sferturile la Transylvania Open! Duel cu principala favorită

Victorie frumoasă pentru Ana Bogdan la Transylvania Open! Sportiva din România, cap de serie numărul opt, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului dotat cu premii totale de 267.082 de dolari, după ce a învins-o pe rusoaica Erika Andreeva cu 6-4, 6-4, miercuri, în BT Arena din Cluj-Napoca. Ana Bogdan (31 ani, 65 WTA) s-a impus după aproape două ore de joc (1 h 48 min) în faţa unei adversare venite din calificări (19 ani, 112 WTA), care a trecut în primul tur de Anca Todoni.

Românca a reuşit să câştige primul set cu 6-4, după ce Andreeva a avut 4-3, iar în actul secund a revenit de la 1-4, câştigând cu 6-4.

Ana Bogdan câştigase şi prima sa confruntare cu Erika Andreeva, în 2022, în optimi la Andrezieux-Boutheon, cu 6-2, 6-2.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 6.608 dolari şi 54 de puncte WTA. Aceasta o va înfrunta în sferturi pe Arantxa Rus, principala favorită, care a trecut de Cornet cu 4-6, 6-4, 6-0.

Românca a câştigat toate cele trei confruntări cu Rus (33 ani, 45 WTA). În 2017, în primul tur al calificărilor la Australian Open, ea s-a impus cu 3-6, 6-1, 6-4. Apoi, în 2019, Ana a câştigat în primul tur la Limoges, cu 7-5, 6-2. De asemenea, românca a câştigat şi duelul din 2022 în optimi la Gaiba (Italia), cu 6-3, 7-6 (7/5).

Citeşte şi: Meciul anului pentru Sorana Cîrstea! Succes răsunător cu Sakkari, la Abu Dhabi