17.3 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMiriam Bulgaru, calificată în optimile turneului de la Porto

Miriam Bulgaru, calificată în optimile turneului de la Porto

Miriam Bulgaru s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Porto, dotat cu premii totale de 50.000 de dolari, miercuri, după ce a trecut de slovaca Radka Zelnickova, cu 6-0, 7-6 (7-4). Bulgaru (25 ani, 195 WTA), cap de serie numărul opt, s-a impus în faţa unei adversare venite din calificări (20 ani, 598 WTA) după o oră şi 47 de minute.

În actul secund, românca a condus cu 4-0, dar Zelnickova a revenit şi a avut 6-5. Totul s-a decis, apoi, în tiebreak, unde sportiva noastră a avut câştig de cauză.

În optimi, Bulgaru o va înfrunta pe cehoaica Dominika Salkova (19 ani, 209 WTA), în faţa căreia a pierdut ambele dueluri directe. Salkova s-a impus cu 6-1, 6-4 în primul tur la Stare Splavy (Cehia), în 2021, şi cu 6-4, 6-1 în primul tur la Tarvisio (Italia), în 2023.

Citeşte şi: Jaqueline Cristian a pierdut în faţa lui Burrage, la Linz (Austria)