20.1 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisOstapenko nu a mișcat cu Azarenka! Alcaraz a stat pe teren doar 65 de minute

Ostapenko nu a mișcat cu Azarenka! Alcaraz a stat pe teren doar 65 de minute

Letona Jelena Ostapenko (10 WTA, 26 de ani) a părăsit Australian Open 2024, fiind învinsă în turul 3 de bielorusa Victoria Azarenka (22 WTA, 34 de ani), scor 1-6, 5-7.

Ostapenko, care are a avut un început bun de an, a pierdut pentru a doua oară în 2024 contra Victoriei Azarenka, după înfrângerea sferturile de la Brisbane, 3-6, 6-3, 3-7. Acum a pierdut în două seturi, după o oră și 24 de minute. Ostapenko a comis aproape de două ori mai multe erori neforțate (30-17).

Victoria a bifat 11 ași în meciul de sâmbătă și a reușit mai multe lovituri câștigătoare decât Jelena (23-20 / de obicei, letona stă mai bine decât adversarele la acest capitol).

Victoria conduce cu 4-0 în meciurile directe cu Jelena. Jucătoarea din Belarus s-a mai impus la Roland Garros 2019, Indian Wells 2021 și Brisbane 2024.

Victoria va juca în optimi cu Dayana Yastremska (93 WTA). Venită din calificări, ucraineanca a trecut sâmbătă de Emma Navarro (favorită 27), scor 6-2, 2-6, 6-1.

Alcaraz a câștigat în doar 65 de minute

Pe tabloul masculin, Carlos Alcaraz a obținut calificarea în optimile de la Australian Open 2024. Al doilea favorit de la Melbourne a avut parte de un meci foarte scurt cu surprinzătorul Juncheng Shang (ocupantul locului 140 în clasamentul mondial). Sportivul din China s-a accidentat și s-a retras la scorul de 6-1, 6-1, 1-0 pentru iberic.

Shang a reușit doar 3 lovituri câștigătoare și a comis 25 de erori neforțate în cele 65 de minute petrecute pe teren cu Alcaraz.

Juncheng (18 ani) îi eliminase în rundele precedente pe Mackenzie McDonald (42 ATP) și Sumit Nagal (137 ATP).

La finalul partidei, Alcaraz a scris un mesaj pentru adversarul său pe camera de filmat: „Vom juca din nou! Să fii puternic! Îți doresc o recuperare rapidă”.

Carlos se va duela pentru un loc în sferturi cu Miomir Kecmanovic (60 ATP), după ce sârbul l-a eliminat pe americanul Tommy Paul (favorit 14), scor 6-4, 3-6, 2-6, 7-6(7), 6-0.