28.4 C
luni, 6 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisA venit şi victoria la AO! Irina Bara continuă în calificări

A venit şi victoria la AO! Irina Bara continuă în calificări

Irina Bara a ajuns în turul doi al calificărilor pentru Australian Open 2024, primul Grand Slam al anului, după ce a învins-o în trei seturi pe Yuliya Hatouka. Irina s-a impus după un meci foarte echilibrat în fața sportivei din Belarus, scor 6-2, 5-7, 6-3. Partida a durat două ore și șapte minute.

Irina Bara se va duela în runda următoare cu Eva Lys (141 WTA, favorită 26 în această fază a competiției), după ce jucătoarea din Germania a trecut de slovena Veronika Erjavec (193 WTA), scor 6-2, 6-3.

Mitu şi Bulgaru au clacat

Andreea Mitu și Miriam Bulgaru nu au reușit să ajungă pe tabloul principal de la Australian Open 2024, cele două românce pierzând meciurile disputate în primul tur al calificărilor pentru primul Grand Slam al anului.

Mitu (217 WTA) a fost învinsă în trei seturi de australianca Talia Gibson (229 WTA, wildcard), scor 6-3, 1-6, 6-2. Meciul a durat o oră și 50 de minute.

Bulgaru (192) a cedat în fața chinezoaicei Yexin Ma (220 WTA), scor 7-5, 6-2, după o oră și 47 de minute de joc.

România are trei reprezentante acceptate direct pe tabloul principal al Grand Slamului de la Melbourne: Sorana Cîrstea (26 WTA), Ana Bogdan (66 WTA) și Jaqueline Cristian (87 WTA).

Irina Begu (79 WTA) a declarat forfait, iar Gabriela Ruse (134 WTA) s-a hotărât și ea să nu mai joace în calificări.

Citeşte şi: Mitu şi Bulgaru, eliminate rapid de la Australian Open! Bara, ultima româncă din calificări