17 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisĂsta da final de an! Gabi Ruse, victorioasă cu Danilina, în calificările de la Auckland

Gabriela Ruse a ajuns în turul doi al calificărilor la turneul „WTA 250” de la Auckland, după ce a învins-o în două seturi pe Anna Danilina, scor 6-3, 6-3. Favorită 2 în calificările turneului din Noua Zeelandă, Gabriela Ruse, a avut nevoie de o oră și 32 de minute pentru a obține victoria.

Danilina (829 WTA) a condus în ambele seturi cu break (0-3 și 0-2), dar Ruse (128 WTA) a revenit de fiecare dată impunându-se de cate două ori la retur.

Reprezentanta Kazahstanului (până la 15 ani a jucat pentru Rusia) a adunat doar 11 meciuri de simplu în 2023 (2 victorii și 9 înfrângeri) și se află pe locul 829 în ierarhia mondială (cel mai sus a fost pe 269, în 2020).

Gabriela Ruse se va duela pentru un loc pe tabloul principal cu Jule Niemeier, după ce aceasta a trecut de australianca Elysia Bolton (674 WTA), scor 6-3, 6-4. Niemeier a avut un sezon 2022 foarte bun (sferturi la Wimbledon și optimi la US Open), dar sportiva din Germania nu a mai reușit să impresioneze în 2023 și a ajuns pe locul 165 WTA.

România are deja o reprezentată pe tabloul principal de la Auckland. Jaqueline Cristian (89 WTA) va da în primul tur peste chinezoaica Xiyu Wang (70 WTA).