25.5 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisÎncă un pas până la finala românească! Cristian și Mitu, în penultimul act la Valencia

Jaqueline Cristian şi Andreea Mitu s-au calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Valencia, dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, iar Andreea Mitu a câştigat titlul la dublu.

Jaqueline Cristian (25 ani, 101 WTA), a treia favorită, s-a impus în sferturi în faţa slovacei Rebecca Sramkova (27 ani, 130 WTA), cap de serie numărul şase, care a abandonat în setul secund, la scorul de 6-1, 3-0, după 40 de minute de joc. În penultimul act, Jaqueline Cristian o va înfrunta pe poloneza Katarzyna Kawa (31 ani, 205 WTA).

Andreea Mitu (32 ani, 258 WTA) a dispus în sferturi de jucătoarea spaniolă Irene Burillo Escorihuela (26 ani, 266 WTA), cu 6-3, 6-7 (7/9), 6-2, după aproape trei ore de joc (2 h 48 min).

Mitu a avut 5-3 în setul secund, a ratat o minge de meci la 5-4 şi alte două în tiebreak, pierzând apoi cu 7-9. Singurul meci direct anterior a avut loc în 2019, în finala turneului ITF de la Arad, românca impunându-se cu 6-7 (5/7), 6-4, 6-4. În semifinale, Andreea Mitu o va întâlni pe bulgăroaica Viktoria Tomova (28 ani, 98 WTA), a doua favorită.