22.3 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAndreea Mitu a dat lovitura după 4 ani de aşteptare: e campioană la Praga!

Andreea Mitu a dat lovitura după 4 ani de aşteptare: e campioană la Praga!

Andreea Mitu a câştigat, duminică, turneul ITF de la Praga, dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a învins-o în finală pe cehoaica Sara Bejlek, a patra favorită, cu 7-6 (7/1), 2-6, 6-3.

Andreea Mitu (31 ani, 450 WTA) s-a impus după două ore şi 21 de minute şi a obţinut cel mai important titlu ITF la simplu din carieră. A fost prima înfruntare dintre Mitu, ocupantă a locului 450 mondial, și adolescenta cehă în vârstă de 17 ani, stângace, aflată pe poziția a 213-a în lume.

Pentru Mitu, acesta este primul titlu la simplu, indiferent de mărimea turneului, pe care îl câștigă după 4 ani. Precedentul fusese în septembrie 2019, la Arad, într-o competiție ITF cu premii de 25.000 de dolari.

Sara Bejlek (17 ani, 213 WTA), a patra favorită, o învinsese în sferturi pe Irina Bara, cu 6-3, 6-4.

Rezultatul frumos din Cehia o propulsează pe Andreea Mitu 141 de locuri în ierarhia mondială, până pe 309. Cea mai înaltă treaptă atinsă de ea a fost 68, în iunie 2015, în sezonul cel mai bun al carierei, atunci când a ajuns în optimile de finală de la Roland Garros.

În turneul de la Praga au mai evoluat alte 5 românce. Irina Bara, favorită 5, și Anca Todoni au urcat până în „sferturi”, Andreea Prisăcariu a ajuns în „optimi”, învinsă de Todoni, iar Oana Gavrilă și Arina Vasilescu, ultima venită din calificări, s-au oprit în turul 1.

Citeşte şi: Ostapenko a produs surpriza! Iga Swiatek, învinsă în trei seturi de letonă la US Open