12.6 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisScor de calificări, nu de finală WTA! Jessica Pegula, imperială în ultimul act de la Montreal

Jessica Pegula a câștigat turneul de categorie „WTA 1000” de la Montreal. Sportiva americană a învins-o categoric pe Liudmila Samsonova în marea finală, scor 6-1, 6-0. Aflată pe locul 3 în ierarhia mondială, Pegula a avut nevoie de doar 49 de minute pentru a se impune în fața rusoaicei.

Ambele jucătoare și-au făcut inițial serviciul, dar au urmat apoi 11 game-uri câștigate la rând de Jessica.

Pegula le-a mai eliminat la Montreal pe Yulia Putintseva (79 WTA), Jasmine Paolini (43 WTA), Coco Gauff (7 WTA) și Iga Swiatek (1 WTA).

Acesta este al treilea titlu din palmaresul americancei Pegula, după cele de la Washington DC (2019) și Guadalajara (2022). Ea a pierdut alte patru finale.

Grație triumfului din Canada, Jessica Pegula a acumulat 6.030 de puncte în clasamentul WTA. Ea este depășită doar de Iga Swiatek (9.730) și Aryna Sabalenka (8.746). De cealaltă parte, Liudmila Samsonova se află pe locul 12 WTA, cea mai bună clasare din carieră.

„Omnium Banque Nationale” a avut loc anul acesta la Montreal, în perioada 7-13 august. Turneul de categorie WTA 1000 a oferit premii în valoare de 2.788.468 de dolari. Precedenta campioană este Simona Halep (2022).