14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAdio Cincinnati! Ana Bogdan a pierdut încă din calificări

Adio Cincinnati! Ana Bogdan a pierdut încă din calificări

​Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur al calificărilor la turneul de categorie „WTA 1000” de la Cincinnati, după ce a fost învinsă de Aliaksandra Sasnovich (locul 76 mondial) cu scorul de 6-3, 2-6, 6-1. Aflată pe locul 59 în clasamentul mondial, sportiva noastră (favorită 11 în calificări) a cedat după două ore și cinci minute de joc.

Pentru prezența în primul tur al calificărilor, Ana va primi 4.000 de dolari și un singur punct în ierarhia WTA.

România are două reprezentante pe tabloul principal de la Cincinnati: Sorana Cîrstea (duel cu Ekaterina Alexandrova) și Irina Begu (o va întâlni pe Marie Bouzkova).

Western & Southern Open (Cincinnati) este o competiție de categorie WTA 1000. Turneul se dispută pe hard în perioada 14-20 august 2023, are premii totale $2.788.468, iar la start pe tabloul principal se vor afla 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Caroline Garcia.