17 C
Știri de ultima orăSportTenisNicholas Ionel a pierdut la mare luptă duelul cu Mensik pentru sferturile de la Tunis

Nicholas David Ionel a fost învins de cehul Jakub Mensik cu 6-7 (7/5), 6-4, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului challenger de la Tunis, dotat cu premii totale de 80.000 de dolari. Cel mai bun jucător român al momentului (20 ani, 205 ATP) s-a înclinat după mai bine de trei ore de joc (3 h 12 min).

Mensik (17 ani, 333 ATP) a încheiat cu 5 aşi şi 4 duble greşeli, în timp ce Ionel a făcut 4 duble greşeli.

În primul set, românul a condus cu 4-1, dar Mensik a revenit şi a ratat o minge de set la 6-5, cedând în tiebreak (5-7). Cehul a câştigat setul secund, unul cu şapte break-uri. În decisiv, Ionel a condus cu 2-0, dar a pierdut patru game-uri la rând, apoi a restabilit egalitatea, 4-4, 5-5, însă a pierdut ultimul game, pe serviciul său (5-7).

Nicholas Ionel s-a ales cu un cec de 1.300 de dolari şi 7 puncte ATP, iar de luni va intra în premieră în top 200.

Citeşte şi: Meci de uitat! Anei Bogdan nu i-a ieşit nimic cu Townsend, la Florenţa