12 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisFinala de la Zagreb, ţinta perfectă! Jaqueline Cristian merge la pas în sferturi

Jaqueline Cristian este într-o formă excelentă! Românca s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Zagreb, dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după o victorie facilă în faţa columbiencei Emiliana Arango, cu 6-4, 6-2. Cristian, a treia favorită, a obţinut victoria după o oră şi 31 de minute.

Românca a avut un început excelent de meci şi a condus cu 5-0, dar apoi a avut o perioadă mai slabă, iar Arango a câştigat patru game-uri la rând, apropiindu-se la 5-4. Jaqueline a închis setul cu 6-4, chiar pe serviciul adversarei, după care a urmat un act secund perfect. Sportiva din România a dominat ostilităţile şi nu i-a dat nicio şansă adversarei. La finalul setului al doilea, Cristian a bifat şi victoria după 6-2.

În sferturi, Jaqueline Cristian o va înfrunta pe croata Jana Fett (26 ani, 277 WTA), pe care a învins-o în singurul lor meci direct de până acum, desfăşurat în 2019, în primul tur la Chiasso (Elveţia), cu 6-4, 3-6, 7-5.

Citeşte şi: Marius Copil a părăsit turneul de la Mauthausen în faza optimilor