10 C
Știri de ultima orăSportTenisÎi prieşte la Roseto degli Abruzzi! Zi cu două victorii pentru Nicholas Ionel

Îi prieşte la Roseto degli Abruzzi! Zi cu două victorii pentru Nicholas Ionel

Nicholas David Ionel a obţinut două victorii miercuri, la simplu şi la dublu, în turneul challenger de la Roseto degli Abruzzi (Italia), dotat cu premii totale de 73.000 de euro.

Ionel (20 ani, 219 ATP) a trecut în primul tur la simplu de italianul Edoardo Lavagno (24 ani, 331 ATP), care a abandonat la scorul de 7-5, 4-4, după două ore de joc. Lavagno câştigase prima confruntare cu românul, anul trecut, în finala unui turneu ITF la Marrakech, cu 6-4, 6-2. Românul şi-a asigurat un cec de 1.165 euro şi 7 puncte ATP. Următorul adversar al lui Ionel va fi indianul Sumit Nagal (25 ani, 366 ATP).

La dublu, Ionel şi Alexandru Jecan s-au calificat în sferturi, după 7-5, 6-3 cu perechea Sanjar Faiziev (Uzbekistan)/Markos Kalovelonis (Grecia). Românii şi-au asigurat un cec de 880 de euro şi 16 puncte ATP la dublu. În sferturi, cei doi vor înfrunta cuplul Remy Bertola (Elveţia)/Santiago Rodriguez Taverna (Argentina).

Citeşte şi: Victor Cornea este în sferturi la Oeiras! Românul atacă trofeul portughez