14.5 C
Știri de ultima orăSportTenisRomâncele dețin controlul la Palmanova! Avem patru sportive în sferturi

Româncele dețin controlul la Palmanova! Avem patru sportive în sferturi

Palmanova, tărâmul româncelor! Nu mai puțin de patru jucătoare din România, în speță Jaqueline Cristian, Alexandra Cadanţu-Ignatik, Miriam Bulgaru şi Andreea Prisăcariu, s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Palmanova (Spania), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.

Jaqueline Cristian (24 ani, 204 WTA), a cincea favorită, a avut nevoie de trei seturi şi două ore şi 20 de minute pentru a trece de spaniola Irene Burillo Escorihuela (25 ani, 315 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-4. Următoarea sa adversară va fi belgianca Marie Benoit (28 ani, 199 WTA), a patra favorită, iar acest duel se va desfăşura în premieră.

Alexandra Cadanţu-Ignatik (32 ani, 220 WTA) a învins-o pe franţuzoaica Alice Rame (25 ani, 442 WTA), lucky loser, cu 6-2, 4-6, 6-1, după aproape trei ore de joc (2 h 44 min). În sferturi, Alexandra o va înfrunta pe spaniola Leyre Romero Gormaz (20 ani, 176 WTA), principala favorită.

Miriam Bulgaru (24 ani, 254 WTA) a surclasat-o în optimi pe Cagla Buyukakcay (33 ani, 266 WTA), cu 6-0, 6-0. Bulgaru a avut nevoie de doar 59 de minute pentru a trece de turcoaică şi va juca în sferturi contra belarusei Irina Şimanovic (25 ani, 221 WTA).

Andreea Prisăcariu (23 ani, 443 WTA), venită din calificări, a trecut de malteza Francesca Curmi (20 ani, 398 WTA) cu 3-6, 6-4, 6-3, după un meci de aproape trei ore de joc (2 h 57 min). Următoarea sa adversară va fi Ekaterina Gorgodze, din Georgia (31 ani, 250 WTA).